Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
Grudziądzkie Stowarzyszenie Ratowników Medycznych
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Grudziądzcy Ratownicy Medyczni walczą o lepsze jutro
Grudziądzcy Ratownicy Medyczni walczą o lepsze jutroRatownicy medyczny pracują również w Państwowej Straży Pożarnej, Policji, GOPR, WOPR i w tych służbach nie mogą wykorzystywać w pełni swojej wiedzy i umiejętności, bo ogranicza ich ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Kolejnym złym zapisem w tej ustawie jest przepis, że ratownik powinien zawieźć pacjenta do najbliższego oddziału ratunkowego.

Trzeba pamiętać, że nie w każdym szpitalu, gdzie znajduje się SOR jest np. pracownia hemodynamiki, która przyjęłaby pacjenta ze świeżym zawałem mięśnia sercowego. Dlatego takiego pacjenta z domu zespół podstawowy powinien zawieść do najbliższego szpitala, który taką pracownię posiada a nie do najbliższego SOR-u jak nakazuje ustawa.

Kolejnym błędnym zapisem w ustawie są zespoły dwuosobowe. Trzeba pamiętać, że wszystkie standardy - zarówno urazowe jak i zaawansowanych zabiegów resuscytacyjnych - są w Europie opracowane dla minimum trzech osób. Praca w zespołach dwuosobowych bardzo mocno obciąża fizycznie, jak i psychicznie ratowników medycznych i może zagrażać bezpieczeństwu pacjenta. Dlatego jesteśmy przeciwni niektórym zapisom ustawy a w szczególności tym, które narażają pacjenta na utratę zdrowia lub życia.

Ratownicy Medyczni wypracowali sobie w społeczeństwie zaufanie, ratując życie pacjentów i często narażając swoje, np. jadąc karetką do chorego na sygnale. Jeżeli chodzi o nasze wynagrodzenia to zarabiamy mniej niż pielęgniarki, które zazwyczaj pracują przy lekarzu i wykonują jego zlecenia. Trzeba pamiętać, że ratownicy na wezwaniu u pacjenta nie mają dostępu do laboratorium, USG, RTG, tomografii komputerowej czy rezonansu. Dzięki doświadczeniu ratownik musi obrać odpowiednie postępowanie ratownicze tak, aby było najlepsze dla danego pacjenta. Złe postępowanie ratownika może narazić pacjenta na komplikacje zdrowotne lub zagrożenie życia.

- Żeby do tego nie dopuścić lub też ograniczyć ewentualne błędy, musimy w ciągu 5 lat zdobyć 200 punktów edukacyjnych czyli ciągle się szkolić. Takie szkolenie nie obowiązuje pielęgniarki, dlatego uważam, że ratownik medyczny powinien mieć przynajmniej wyrównaną płacę z płacą pielęgniarek, ponieważ mamy bardzo dużą odpowiedzialność - mówi Mirosław Bałka, prezes Grudziądzkiego Stowarzyszenia Ratowników Medycznych.

Żeby ukazać niedoskonałość ustawy i brak uregulowania prawnego zawodu ratownika medycznego wspólnie z PO zorganizowaliśmy w Sejmie konferencję prasową. Miała zwrócić uwagę osób, które pracują nad nowelizacją ustawy na problemy prawne i zachęcić do naniesienia poprawek, które ułatwią pracę ratowników.

Obecnie pracujemy nad ustawą o zawodzie ratownika medycznego, która umocni naszą grupę zawodową. Dążymy również do tego aby zwiększyć listę leków, które ratownik może podać samodzielnie bez lekarza. Lista jest tak rozszerzona, aby nie ograniczała ratownikowi swobody w ratowaniu życia pacjenta w stanie zagrożenia. Chcemy również, aby Ratownictwo Medyczne w Polsce było państwowe. Do tej pory występowały sytuacje, że na rynek wchodziły prywatne firmy wygrywając przetarg zaniżając stawkę dobo-karetki. Walczymy nie tylko o swoje prawa, ale też o to żeby w ratownictwie na pierwszym miejscu był pacjent a później pieniądze.

Grudziądzkie Stowarzyszenie Ratowników Medycznych oprócz brania udziału w tworzeniu ustawy o zawodzie ratownika medycznego, prowadzi również szkolenia zakładów pracy znajdujących się na terenie Grudziądza. Szkolenia takie zawsze zwiększą poczucie pewności siebie w momencie kiedy osoby przeszkolone będą musiały udzielać pierwszej pomocy. Nie ma większej satysfakcji jak uratowanie życia .

W tym roku w Centrum Handlowym ,,Alfa" po raz pierwszy w historii Grudziądza zorganizowaliśmy Dzień Ratownika Medycznego. Można było zobaczyć pokaz wypadku masowego, jak również: wykonać pomiar ciśnienia krwi, saturacji, glukozy oraz poradzić się ratowników medycznych. W przyszłym roku również będziemy organizować pokazy z udzielania pierwszej pomocy na terenie miasta jak również będziemy startowali w zawodach medycznych na terenie Polski. Każdy start w takich zawodach powoduję że ciągle doskonalimy swoje umiejętności jak również jest promocją dla naszego miasta.
4
mackowich dnia marzec 19 2014 22:53:15

Perfekto! gry hazardowe maszyny - sloty za friko!

4
mackowich dnia marzec 25 2014 15:29:10
5
breadcrowd dnia kwiecień 08 2014 11:22:46
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?